Stres i strach przed wizytą u stomatologa

0
301
Woman patient at dentist

Dla wielu z nas wizyta u stomatologa jest wyjątkowo stresującym przeżyciem, które wiąże się z ogromną dawką stresu, bardzo często potęgującego się z wizyty na wizytę. Trudno sobie z nim poradzić, a jeszcze trudniej zmuszać się do każdej kolejnej wizyty, bo im dłużej przebywamy w stresującej nas sytuacji, tym trudniej jest przemóc się, aby uda się tam ponownie kolejny i kolejny raz.

Wszystko to razem tworzy barierę, która zdaje się być nie do przeskoczenia dla bardzo wielu pacjentów. Sytuacji z pewnością nie pomaga fakt, że wielu z nich uważa, że lęk tego rodzaju to wstydliwa sprawa, tylko nieliczni próbują skorzystać z pomocy, jaką oferują specjalistyczne gabinety stomatologiczne lub niektórzy psycholodzy, a sprawy nie warto bagatelizować, bo zdrowie zębów to także zdrowie całego organizmu i dobre ogólne samopoczucie.

Powikłania po zabiegach stomatologicznych, niezachowana higiena w trakcie przeprowadzania zabiegu 

Część lęków pacjentów jest spowodowana przykrymi wcześniejszymi doświadczeniami pacjentów ze stomatologami, kiedy zderzyli się z przykrą rzeczywistością niektórych gabinetów. Tysiące opinii, które mówią, że w Polsce leczenie stomatologiczne wiąże się z bólem, że narzędzia stomatologiczne, jakich się używa są przestarzałe i nie mają nic wspólnego z nowoczesnym leczeniem, o jakim słyszy się od sąsiadów z zachodu. Jest to najprawdopodobniej jeden z najłatwiejszych do rozwiązania punktów, ponieważ ogranicza się do znalezienia gabinetu, który będzie spełniał oczekiwania pacjenta – a takich wbrew pozorom wcale nie ma mało, trzeba tylko wiedzieć, gdzie oraz jak ich szukać.

Najlepiej sugerować się opiniami zaufanych znajomych, którzy mają swoich stałych stomatologów oraz darzą ich zaufaniem i wiedzą, że ze spokojem mogą powierzyć im zdrowie swojej jamy ustnej. Podstawowym wyznacznikiem dobrego gabinetu są trzy rzeczy: wiedza dentysty, materiały stomatologiczne, na jakich pracuje oraz podejście do pacjenta. Połączenie tych trzech rzeczy razem daje obraz stomatologa idealnego, który należycie zaopiekuje się naszym zdrowiem.

Lęki pacjentów po traumatycznych przeżyciach z dzieciństwa

Pacjenci, którzy w dzieciństwie doświadczyli nieprzyjemności w trakcie wizyty w gabinecie, z czasem również mogą nabrać lęków przed zabiegami. Lęk ten najczęściej się zakorzeniony bardzo głęboko w głowie pacjenta, a wielu z nich nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że on istnieje w podświadomości i chodzi po głowie przed każdą wizytą u stomatologa. Bardzo łatwo uświadomić sobie jego istotę, jeśli pomyśleć, że wtedy to ktoś był odpowiedzialny za nasze wybory i musieliśmy zdać się na jego opinię i wiedzę – w dorosłym życiu stajemy się odpowiedzialni sami za siebie, a jednak w dalszym ciągu pozostaje w nas ta sama obawa.

Z każdym problemem tego typu musimy nauczyć się walczyć, przede wszystkim dla samych siebie. Zęby to temat, który dla wielu jest drażliwy i trudny, mimo tego, że niezwykle ważny. O swoje zdrowie trzeba zadbać i walczyć, ponieważ nikt nie zrobi tego za nas. Jeśli nie jesteśmy w stanie sami poradzić sobie z problemem, to pomocy należy szukać u osób trzecich – stomatologów, psychologów czy chociażby przyjaciół.

zdjęcie: Woman photo created by senivpetro – www.freepik.com