Sprzęt dla służb ratowniczych – jak wybrać torbę medyczną?

0
202

Torba medyczna pełni ważną rolę w ratownictwie, ponieważ w niej przechowywany jest sprzęt do każdego zgłoszenia. Musi być odpowiednia, by spełniała swoją rolę. Oznacza to, że musi być wytrzymała i funkcjonalna ze względu na specyfikę zawodu i warunki pracy. Jednak aspekt wizualny jest równie ważny, co wielozadaniowość. 

Rozmiar dostosowany do specjalności  

Torby ratownicze powinny mieć rozmiar dopasowany do wykonywanego zawodu, ponieważ inny rodzaj i ilość sprzętu się z tym wiąże. W torbie możemy przenosić najpotrzebniejszy sprzęt ze sobą, co ma znaczenie przy pomocy w wypadkach czy wizytach domowych. Trzeba mieć na uwadze, że inne wyposażenie będzie potrzebne pielęgniarce środowiskowej, a inne lekarzowi rodzinnemu. Torba medyczna dla powinna być obszerna, by pomieścić sprzęt, być przy tym wykonana z wysokiej jakości materiałów dla optymalnej wytrzymałości. Nie może się łatwo przetrzeć, czy porwać.

Funkcjonalność torby lekarskiej

Ważnym parametrem jest funkcjonalność. Nie może panować wewnątrz chaos, gdy potrzebujemy konkretnego sprzętu w sytuacji, gdzie liczą się sekundy. W środku torby musi być porządek. Oznacza to, że musi być ona nie tylko odpowiednio duża, ale także zaprojektowana pod organizację rzeczy. Muszą w niej być liczne kieszenie i przegrody umożliwiające segregację i trzymanie rzeczy w konkretnych segmentach torby. Kieszenie muszą mieć różną wielkość, by mogły pomieścić zarówno małe rzeczy, jak i większy sprzęt. W przypadku noszenia w torbie szklanych pojemników i medykamentów w stanie płynnym należy zadbać o umocowania dla nich, np. gumki utrzymujące w miejscu. Wnętrze torby powinno być również wodoodporne. 

Jakość wykonania i estetyka torby lekarskiej  

W przypadku sprzętu medycznego ważną, choć poboczną kwestią jest prezentacja wizualna. Nie może ona przywoływać negatywnych skojarzeń. Bardzo często  torby medyczne są wykonane ze skóry, ponieważ wyglądają estetycznie i profesjonalnie. Jednak kryje się za tym coś więcej – skóra jest wytrzymałym tworzywem i wodoodpornym. Torba lekarska musi być wykonana z wysokiej jakości materiałów, by wytrzymać zmienne warunki atmosferyczne, uszkodzenia mechaniczne i chemiczne. Nie sprawdzą się także jasne kolory ze względu na specyfikę pracy z m.in. krwią. Lepiej wybierać kolory ciemne, a w przypadku pediatrów mających kontakt z dziećmi kolory kojarzące się pozytywnie – zieleń, niebieski, czerwony.