Na czym polega witaranizm?

0
53

Czym jest witarianizm? Jakie wady i zalety ma weganim i dlaczego to właśnie na tą dietę stawia coraz więcej osób? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania lub po prostu jesteś ciekawy czym charakteryzuje się weganizm to ten artykuł jest dla Ciebie. ‘

Weganizm opiera się na zasadzie, w myśl której spożywane jest wyłącznie niepodgrzewane jedzenie. Maksymalna temperatura do jakiej witarianie podgrzewają jedzenie to 48 stopnie Celsjusza. Entuzjaści witarianizmu obawiają się, że podgrzewanie potrawy w zbyt wysokiej temperaturze niszczy enzymy, składniki mineralne oraz witaminy zawarte w produktach żywnościowych. Temperatura 42 stopni doprowadza do ścięcia białka. Zgodnie z tezą, która przyświeca witarianom, aminokawasy łączą się z odpornymi na enzymy wiązaniami. W efekcie białko w takiej formie jest pozbawione dobroczynnych elementów odżywczych.  Poza tym, istotny ma być fakt, że zwierzęta żywią się surowym jedzeniem co potwierdza, że spożywanie słabo przetworzonych pokarmów jest naturalne.

Witarianizm zazwyczaj występuje w wersji wegetarińskiej co oznacza, że poza wykluczeniem z diety pokarmów przetworzonych termicznie ograniczane jest mięso. Co ciekawe, w witarnizmie w wersji wegetariańskiej dopuszczane jest spożywanie mleka oraz jajek. Mimo to, jest to raczej odradzane, gdyż jajka, które nie są ugotowane mogą być źródłem salmonelli. Z tego też względu witaranizm w wersji wegetariańskiej często pomija spożywanie jajek i tym samym przyjmuje postać witarianizmu wegańskiego (wykluczenie wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego).

Z kolei zalety witarnizmu odnoszą się do szeroko pojętej naturalności. Dostarczanie wszystkiego co ważne dla organizmu z nieprzetworzonych warzyw i owoców sprawia, że można poczuć bliskość z naturą. Jest to bez wątpienia coś więcej niż tradycyjny wegetarianizm. W czasach, kiedy w sklepach trudno o naturalną żywność i jesteśmy zalewani przetworzonym jedzeniem z każdej strony witaranizm wydaje się rozwiązaniem, które jest bramą do zdrowego żywienia, które daje energię i witalność bez konserwantów i sztucznych składników.