Lipofilling – przeszczep tłuszczu

0
341
Lipofilling (lipotransfer) to metoda modelowania sylwetki, polegająca na przeniesieniu własnego tłuszczu z jednego miejsca w inne. Lipofilling, a właściwie lipomodeling, pozwala pozbyć się fałdek na brzuchu lub wyszczuplić uda, a jednocześnie powiększyć piersi, zlikwidować cienie pod oczami, wyrównać asymetrię… Możliwości jest mnóstwo. Lipotransfer ma wiele zastosowań, a jego zakres terapeutyczny sukcesywnie się rozszerza.

Przeszczep tłuszczu do biustu, ale nie tylko

Przeszczep tłuszczu jest znany w medycynie od bardzo dawna. Dziś zastosowanie lipotransferów ma bardziej powszechny charakter, o czym przesądził rozwój techniki i nauki. Stosowane obecnie metody pobierania i przygotowywania autogennego tłuszczu są na tyle usprawnione, że pozwalają w relatywnie prosty sposób uzyskać materiał bardzo wartościowy, idealnie nadający się do reimplantacji. Dzięki temu lipofilling wykonuje się coraz częściej z ogromnym powodzeniem. Jest to metoda o uniwersalnym zastosowaniu, a jej zakres terapeutyczny stale się rozszerza – co ma związek również z postępującymi badaniami nad komórkami macierzystymi.

Obecnie lipofilling stosuje się do:

modelowania górnych partii twarzy:

 • lipofilling pod oczy w celu likwidacji cieni i doliny łez,
 • przeszczep tłuszczu do opadłych, tracących jędrność policzków,

modelowania dolnych partii twarzy:

 • wypełnianie bruzd nosowo-wargowych i zmarszczek palacza,
 • modelowanie ust,

korygowania ubytków tkankowych:

 • lipofilling biustu,
 • lipofilling penisa,
 • lipofilling pośladków (brazylijski lifting),
 • lipofilling dłoni.

poprawiania wyglądu skóry:

 • usuwanie blizn pooperacyjnych i zanikowych,
 • likwidacja wiotkości i fotouszkodzeń.

Lipofilling: liposukcja + przeszczep tłuszczu

Na przebieg lipofillingu składają się trzy procedury:

 1. Liposukcja, czyli odsysanie tłuszczu z miejsca, w którym tkanka tłuszczowa występuje w nadmiarze.
 2. Przygotowanie wartościowego aspiratu autogennego tłuszczu, złożonego wyłącznie z bardzo żywotnych komórek tłuszczowych i mezenchymalnych komórek macierzystych, opcjonalnie z dodatkiem osocza bogatopłytkowego PRP lub kwasu hialuronowego.
 3. Lipotransfer, czyli przeszczep tłuszczu do biustu, prącia lub inne miejsce docelowe.

Lipofilling trwa około 3-4 godzin. Zarówno liposukcja, jak i późniejszy przeszczep tłuszczu wykonywane są w znieczuleniu miejscowym, co przekłada się na wysoki stopień komfortu. Ze względu na małoinwazyjne techniki zabiegowe, nie ma konieczności hospitalizacji, a po zakończeniu wszystkich procedur pacjent wychodzi do domu z zaleceniem odpoczynku.

Efekty lipofillingu: odbudowa struktury tkankowej + biorewitalizacja

Autologiczna tkanka tłuszczowa spełnia dwojaką funkcję:

 • wypełnia ubytki struktury tkankowej,
 • stymuluje tkanki do biorewitalizacji.

Dzięki podwójnemu działaniu efekty transferu  tłuszczu są znacznie trwalsze i wyraźniejsze. Po lipofillingu uzyskuje się natychmiastowe wypełnienie, korekcję objętości, gęstości i jędrności o charakterze postępującym. Na rezultaty działania komórek macierzystych trzeba trochę poczekać – komórki potrzebują czasu na multiplikację i pobudzenie procesów regeneracyjnych – ale kiedy to nastąpi, uwidacznia się wyraźne odmłodzenie skóry i poprawa jej kondycji.

Dla przykładu, efekty lipofillingu biustu to nie tylko powiększenie rozmiaru miseczki. Po przeszczepie tłuszczu biust staje się pełniejszy, bardziej jędrny, a skóra na nim jest gładsza i odmłodzona. Z kolei lipofilling pod oczy oprócz usunięcia cieni i sińców, skutkuje jednoczesną poprawą nawilżenia skóry i ochroną przeciwzmarszczkową. Efekty lipofillingu są długotrwałe – przeszczepione  tkanki pracują na tych samych zasadach, co tkanki endogenne.

Korzyści lipofillingu

Transfer  tłuszczu jest dziś jednym z najczęściej polecanych zabiegów modelujących. Główną zaletą lipofillingu są naturalne efekty – co jest dziś dla wielu pacjentów najważniejszym kryterium, przesądzającym o wybraniu danej metody. Wypełnianie ubytków tkankowych własnym materiałem lipidowym zapewnia ładną poprawę objętości, wzmocnioną przez fizjologiczną rewitalizację skóry. Ponadto przeszczep tłuszczu eliminuje powstawanie reakcji alergicznych i innych powikłań. Autologiczna tkanka tłuszczowa jest całkowicie biozgodna, niealergizująca i nietoksyczna, więc bardzo dobrze zostaje przyjęta przez organizm. Pewna jej część ulega z czasem naturalnej absorpcji, ale pozostała zostaje w strukturze skóry, utrzymując na długo naturalnie większe wypełnienie.

Zalety lipofillingu:

 • naturalne efekty,
 • poprawa objętości i biorewitalizacja,
 • pozbycie się zalegającego tłuszczu i podanie  go tam, gdzie brakuje,
 • krótki czas zabiegu,
 • szybko widoczne, bardzo trwałe efekty,
 • brak ryzyka alergii, nietolerancji,
 • brak hospitalizacji i wielotygodniowej rekonwalescencji.

Klinice Melitus w Warszawie lipofilling wykonuje doświadczony chirurg plastyczny dr n. med. Jarosław Zieliński.