Linie komórkowe

0
179

W niniejszym artykule przedstawiamy czym jest linia komórkowa oraz przedstawiamy kilka ogólnych faktów związanych z tym zagadnieniem.

Czym są linie komórkowe?

Linia komórkowa to kultura komórek powstałych na zasadzie podziału komórki lub pewnej grupy komórek, które są wyselekcjonowane z organizmu wielokomórkowego. Najbardziej znane i charakterystyczne linie komórkowe są te powstałe z nowotworów złośliwych, które służą do badania złośliwości nowotworów oraz są wykorzystywane do badania leków.

Zastosowanie linii komórkowych w medycynie

W laboratoriach przechowywane są różne gamy ludzkich lub zwierzęcych komórek pierwotnych, macierzystych i komórek krwi. Zestawy tego typu są zoptymalizowane do przeprowadzenia hodowli komórkowych. Komórki w warunkach laboratoryjnych mogą być pomocne do wykrywania i eliminacji drobnoustrojów lub do hodowli określonych komórek.

Linie komórkowe można w dużym uproszczeniu nazwać miniaturowymi fabrykami wirusów.  Są wykorzystywane np. do produkcji szczepionek. Dzięki nim można rozmnażać patogeny, które dla bezpieczeństwa szczepień pozbawia się zdolności powielania. Linie komórkowe służą między innymi do produkcji szczepionek przeciwko odrze, śwince, różyczce oraz ospie wietrznej. Ponadto, pomagają w leczeniu mukowiscydozy, zapalenia wątroby reumatoidalnego zapalenia stawów oraz hemofilii. Ostatnio zagadnienie dotyczące linii komórkowych jest nieco częściej spotykane w mediach ze względu na produkcje szczepionek przeciwko SARC CoV-2, która wykorzystują różne linie komórkowe (między innymi linie, WI-38, Hek-293, oraz PER.C6).