Dlaczego warto wybrać dietę wegetariańską

0
94

Wegetarianizm może być darem niebios w niektórych kwestiach cywilizacyjnych. Praktycy takiego podejścia do żywienia są pełni optymizmu i pochwał dla diety bezmięsnej. Jednak wegetarianizm nie zawsze jest zdrowy. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim umiejętność tworzenia pełnowartościowych posiłków w zupełnie innym modelu niż ten, w którym dorastaliśmy. To z kolei oznacza konieczność nauki zdrowego wegetarianizmu.

Zalety diety wegetariańskiej

Dieta bezmięsna ma wiele zalet zdrowotnych. Chwalą go nie tylko miłośnicy tego modelu żywieniowego, ale także eksperci w dziedzinie medycyny. Zdrowa dieta wegetariańska w odpowiedniej kombinacji może pomóc w zapobieganiu wielu chorobom. Dieta wegetariańska może zmniejszyć ryzyko otyłości, cukrzycy typu 2, choroby niedokrwiennej serca, nadciśnienia tętniczego, hipercholesterolemii, raka, kamieni żółciowych i nerkowych, zaparć, hemoroidów i próchnicy zębów.

Odchudzanie

Wybierając dietę wegetariańską, wybieramy głównie świeże produkty – warzywa, owoce i zboża. Dzięki temu eliminujemy z naszej diety zbędne i niezdrowe tłuszcze, a oprócz przyjemnego działania dietetycznego, wpływamy również bardzo pozytywnie na zdrowie. Zwiększając zawartość warzyw i owoców oraz zdrowych tłuszczów w naszej diecie, kultywujemy najlepszą profilaktykę chorób cywilizacyjnych i nowotworowych. Jednocześnie dostarczamy organizmowi większość antyoksydantów, witamin i minerałów.

Zagrożenia związane ze stosowaniem diety wegetariańskiej (źle zbilansowanej):

  • niedobór białka, witaminy B12 i D3, żelaza, cynku, wapnia, selenu, jodu, kwasów tłuszczowych EPA i DHA,
  • zwiększone ryzyko wystąpienia anemii, osteoporozy, zaburzeń miesiączkowania,
  • niedowaga, zaburzenia odżywiania,
  • nadwaga i otyłość.

Wybierając dietę wegetariańską warto skorzystać z usług doświadczonego dietetyka. Konsultacje mogą mieć charakter online, bez konieczności wychodzenia z domu. Zobaczcie ofertę polecanej dietetyk online Alicji Jarosz https://alicjajarosz.pl/