Czy jako diabetyk właściwie dbasz o zdrowe zęby i piękny uśmiech?

0
93

Siedzący tryb życia, niewłaściwe odżywianie i funkcjonowanie w przewlekłym stresie to niektóre przyczyny chorób cywilizacyjnych. Jedną z nich jest cukrzyca – podstępna, przewlekła i nieuleczalna. Wg statystyk w naszym kraju choruje co 10. człowiek, a 1/3 tych osób (ok. milion Polaków) nie ma właściwej diagnozy. Niewłaściwy (zbyt niski lub zbyt wysoki) poziom cukru niesie ze sobą poważne skutki. Hipoglikemia grozi zasłabnięciem, zapadnięciem w śpiączkę, a w najgorszym razie śmiercią. Hiperglikemia uszkadza naczynia krwionośne, co prowadzi do groźnych powikłań w całym organizmie. Kontrola poziomu cukru oraz właściwa profilaktyka pozwala na minimalizowanie przewlekłych komplikacji i daje szansę na normalne funkcjonowanie.

Jak cukrzyca wpływa na jamę ustną?

Stwierdzono obustronny związek pomiędzy cukrzycą a schorzeniami jamy ustnej. Niedostateczna kontrola cukrzycy prowadzi do stanów zapalnych dziąseł i przyzębia. Z drugiej strony choroby jamy ustnej mogą utrudniać kontrolę metaboliczną cukrzycy. Mniejsza ilość wydzielanej śliny oznacza zwiększone odkładanie się płytki nazębnej (powstaje ona z mikroorganizmów, komórek nabłonka, resztek pokarmowych oraz śluzu). To wiąże się z próchnicą, a także z zaczerwienieniem, obrzękiem i krwawieniem dziąseł. Częściej pojawiają się różnego rodzaju infekcje, sprzyjające tworzeniu się ropni. Przy zbyt wysokim poziomie cukru utrudnione jest także gojenie, co komplikuje terapię i zwiększa jej koszty. Zaniedbanie leczenia może skończyć się nawet utratą zębów.

Jak dbać o zadbany uśmiech, chorując na cukrzycę?

Podstawą jest codzienne dbanie o higienę jamy ustnej:

  • szczotkowanie zębów minimum 2x dziennie przez co najmniej 2 minuty pozwala na usuwanie płytki nazębnej, zanim przekształci się ona w trudniejszy do usunięcia kamień nazębny,
  • nitkowanie umożliwia oczyszczenie trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych,
  • używanie płynu do płukania jamy ustnej zapobiega próchnicy i odświeża oddech,
  • picie wody niegazowanej zmniejsza dyskomfort związany z suchością jamy ustnej,
  • dbanie o właściwy poziom cukru we krwi chroni naczynia krwionośne przed uszkodzeniem i zmniejsza ryzyko powikłań.

Cukrzyca zwiększa ryzyko chorób przyzębia i próchnicy, dlatego regularne kontrole stomatologiczne są niezbędne. Stomatologia to dziedzina medycyny, która obecnie bardzo się rozwija, oferując skuteczne metody diagnostyki i leczenia. Dodatkowo możliwość skorzystania z różnych rodzajów znieczulenia obniża strach przed wizytą u dentysty. Co ciekawe – dentofobii doświadcza większość pacjentów, a dla stomatologów to normalna część pracy.

Właściwa higiena jamy ustnej, regularne wizyty kontrolne u stomatologa (np. dentysta ursynów) i leczenie ubytków to u diabetyków konieczność. Umożliwia efektywną kontrolę choroby i minimalizuje ryzyko powikłań. Warto mieć także na uwadze, że zdrowy uśmiech jest niezbędny u każdej zadbanej osoby. Nie zawsze da się zapobiec utracie zębów, ale nawet w takich sytuacjach są optymalne rozwiązania (sprawdź implanty warszawa). Taniej jednak zapobiegać niż leczyć.