Co na nietrzymanie moczu – podpaski czy wkładki? 

0
245

Nietrzymanie moczu, znane pod terminem inkontynencja, jest chorobą. Dotyka jednak większej ilości osób, niż mogłoby się wydawać. Nasilenie problemów z trzymaniem moczu może być różne tak, jak i przyczyny kłopotów. Bardzo często zdarza się kropelkowe nietrzymanie moczu, które jest niekomfortowe, lecz niewidoczne. Jednak dyskomfort wzrasta przy średnim i mocnym nietrzymaniu moczu.

Podpaski i wkładki – czy można je stosować wymiennie? 

Wiele osób błędnie traktuje podpaski jako zastępstwo wkładek urologicznych. Nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ oba rodzaje produktów mają inne przeznaczenie i możliwości z tym związane. Popularne podpaski nie będą skuteczną ochroną przy nietrzymaniu moczu, chociażby ze względu na to, że mocz ma inną gęstość od krwi menstruacyjnej. 

Poza tym, wśród podpasek nie znajdziemy takich, które odpowiadałyby potrzebom panów. Wkładki urologiczne dla mężczyzn mają odpowiednią budowę dostosowaną do budowy anatomicznej mężczyzn, więc zapewniają ochronę i komfort. 

Jakie są rodzaje wkładek na nietrzymanie moczu?

Wybór rodzajów wkładek urologicznych na rynku jest duży. Nie tylko mamy do wyboru wkładki urologiczne dla kobiet i mężczyzn, ale także w obu kategoriach możemy jeszcze wybierać z różnych rodzajów. Wkładki różnią się między sobą szerokością, długością, budową czy chłonnością. 

Rozróżnienie ze względu na płeć jest podstawą i ma znaczenie, ponieważ płcie mają inną budowę anatomiczną. Wkładki muszą dopasowywać się właściwie do cech fizycznych, by zapewniać komfort i skuteczność. Damskie wkładki przypominają swoim wyglądem podpaski, lecz męskie mają specyficzny wygląd. W ich przypadku tył jest szerszy, a przód zwężany. Dodatkowo, wkładki urologiczne często mają podwinięcia po bokach – ma to zabezpieczać przed przeciekaniem.

Przy wyborze wkładek urologicznych warto pamiętać, że bardzo istotne znaczenie ma ich chłonność. To ona decyduje o tym, ile płynu będą w stanie wchłonąć wkładki oraz jaka będzie ich grubość. Chłonność też wpłynie na częstotliwość zmiany produktu. W przypadku poważniejszych problemów oraz na noc zaleca się wkładki grubsze – chłonniejsze.