Co jaki czas rekomendowana jest profilaktyczna wizyta u stomatologa?

0
196

Podstawą dbania o uzębienie jest profilaktyka. Wizyty u dentysty nie powinny mieć miejsca wyłącznie wtedy, gdy odczuwamy ból zęba. Zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego profilaktyczne wizyty u stomatologa to podstawa. Mimo, że każdy z nas to wie to nie każdy praktykuje. Podstawowym pytaniem jest – jak często należy odwiedzić stomatologia by wypełnić profilaktyczny obowiązek i odpowiednio zadbać o uzębienie? Na to pytanie odpowiadamy w niniejszym artykule.

Dlaczego warto regularnie kontrolować uzębienie?

Podstawą jest regularne dbanie o higienę jamy ustnej. Należy szczotkować zęby oraz korzystać z nici dentystycznej. Poza tym kluczem do przeciwdziałania próchnicy są regularne wizyty u stomatologa (np. dentysta ursynów), który podczas wizyty sprawdza uzębienie i w razie potrzeby leczy ząb, w którym występuje zalążek próchnicy lub jakiekolwiek inne choroby przyzębia. Ponadto, podczas takiej wizyty stomatolog lub higienistka stomatologiczna może pomóc w usuwaniu kamienia oraz wszelkich zanieczyszczeń w obrębie jamy ustnej.

Jak często należy odbyć wizytę kontrolną u stomatologa?

Rekomenduje się, aby wizyta odbywała się co kilka miesięcy. Najlepiej, gdy typowo profilaktyczna wizyta odbywa się co najmniej dwa razy w roku. Oczywiście dentysta może zalecić nieco częstsze wizyty, jeśli pacjent jest podatny na próchnicę lub inne problemy z uzębieniem.

Rzadsze odwiedzanie gabinetu dentystycznego zwiększa ryzyko, że potrzebne będzie leczenie rozległej próchnicy a w konsekwencji leczenie kanałowe lub usunięcie zepsutego zęba. Trzeba jednak odnotować, że na całe szczęście w większości przypadków nie dochodzi do takiego etapu (w postaci wspomnianego leczenia kanałowego lub usunięcia zęba), gdyż współczesna stomatologia bardzo sprawnie radzi sobie z próchnicą.

Podsumowując, wizyta u dentysty w razie odczuwalnego bólu zęba lub w razie widocznej próchnicy to nic innego jak konieczność. Niestety ból zęba potrafi sprawić naprawdę spory dyskomfort, dlatego każdy kto zna to uczucie wie, że lepiej unikać problemów z próchnicą. Na całe szczęście problemom z bólem zęba można przeciwdziałać i to właśnie omawiana systematyczność w odwiedzaniu stomatologa jest kluczem do zapobiegnięcia eskalacji problemów z próchnicą oraz innymi mało przyjemnymi problemami z uzębieniem.